Wady i zalety silników wysokoprężnych

W poprzednich artykułach skupiliśmy się na omówieniu podstawowych informacji o silnikach wysokoprężnych. Wiemy już czym one są, co różni silniki wysokoprężne od benzynowych oraz jak dbać o nie porą zimową. W tym artykule przybliżymy Wam podstawowe zalety i wady rozwiązania, jakim są silniki diesel.

Jakie są zalety silników wysokoprężnych?

Silniki wysokoprężne są niezawodne dla osób ceniących sobie pracę w ekstremalnych warunkach. Silniki tego typu są sprawniejsze i niezawodne w przeciwieństwie do benzynowych, która mogą zwyczajnie zgasnąć. Dlaczego? Wszystko za sprawą wilgoci, która może unieruchomić silniki benzynowe. Dlatego w maszynach budowlanych montuje się własnie tego typu silniki. Kolejną zaletą jest bardzo niski procent szansy do powstania samozapłony podczas dostarczania paliwa do silnika. Wszystko to za sprawą wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, który również przekłada się na satysfakcjonujące osiągi. Widoczne jest to w samochodach wyścigowych. Za sprawą tego wyszczególnia się również niezawodność pracy silnika, co powinno zadowolić zarówno kierowców szukając aut z silnikami pod branże budowlaną, jak i wyścigową. Przy wyszczególnianiu zalet nie można zapomnieć o względnie mniejszym zużyciu paliwa w przeciwieństwie do benzynowych. Jest to najlepiej zauważalne przez kierowców przejeżdżających w regularnych odstępach czasu długie odcinki.

Co z wadami silników wysokoprężnych?

Silniki wysokoprężne nie są pozbawione wad. Do najważniejszych zalicza się emisję spalin mających negatywny wpływ na środowisko i zdrowie ludzkie. Wśród spalin wyróżnia się emisję tlenków azotu NOx oraz innych trujących cząstek. Kierowcy mogą zapobiec emisji szkodliwych cząstek np. stosując trój funkcyjny katalizator spalin lub właściwy filtr DPF. Kolejną wadą jest ograniczona prędkość obrotowa spowodowana zwłoką zapłonu. Najbardziej dokuczliwą dla kierowców wadą jest dłuższy czas osiągania temperatury roboczej silnika, idące w parze z trudnościami do jego odpalenia porą zimową. Bardziej nowoczesne silniki pozbawione są jednak tej wady. Na uwadze należy również mieć olej silnikowy, który wybieramy do silnika. Należy być bardzo ostrożnym. Zły wybór może przyczynić się do sporych konsekwencji. Nieco więcej na ten temat przybliżyliśmy w tym artykule.

Silniki wysokoprężne mają wiele zalet, które okażą się bardzo istotne dla osób z branż, które cenią sobie silniki zdające egzamin do prac w ekstremalnych warunkach np. branże budowlane, morskie czy wyścigowe. Silniki te jednak nie są pozbawione wad, które mogą okazać się zbyt uporczywe dla kierowców korzystających z aut wyłącznie do jazdy codziennej.