Czy zamienniki są gorsze od oryginalnych części?

Na rynku funkcjonuje bardzo duża ilość części zamiennych. Część z nich jest zbliżona jakościowo i konstrukcyjnie do oryginalnych części, druga część w znacznym stopniu się od nich różni. Czy zatem zamienne części są gorsze od oryginalnych części? Postaramy się na to odpowiedzieć.

Markowe zamienniki

Na rynku nie brakuje zamienników w postaci „markowych firm”. Podstawowa różnica między nimi, a oryginalnymi, jest brak logotypów na częściach. Pozostałe elementy (m.in. budowa czy właściwości) są bardzo zbliżone do oryginalnych części. Rozwiązanie zdecydowanie podejdzie osobom ceniącym sobie nowe części z zachowaniem zbliżonej wydajności, co oryginalne. Nie każdemu zależy, aby wszystkie części sygnowane były logotypami firm.

Uniwersalne zamienniki

Bardzo łatwo natrafić na uniwersalne zamienniki, które ciężko ocenić w ogólnym stopniu. Spowodowane jest tym, że jakość uniwersalnych zamienników jest zwyczajnie zróżnicowana. Zdecydowanie im tańszy zamiennik, tym jego jakość może być kiepska. Przy uniwersalnych zamiennikach warto niekiedy dać więcej grosza, aby otrzymać pewny towar. Trend szczególnie zauważalny jest wśród katalizatorów. Tańsze zamienniki cechują się małą trwałością oraz głośną pracą.

Tanie zamienniki

Nie możemy przejść obojętnie nie wspominając słowem o popularnych tanich zamiennikach, które w dużym stopniu odbiegają od swoich pierwowzorów. Najbardziej jest to zauważalne na tłumikach, gdzie zastępniki potrafią posiadać zupełnie inną obudowę, a nawet wagę o kilku kilogramów mniejsza. Dużo do życzenia pozostawiają sobie stopy, z których części zostały wykonane. Nie brakuje przykładów, gdzie dobrej jakości stal (oryginalna część) została zastąpiona w zamienniku tanią stalą obłożona ochronną substancją, której czas trwałości jest zdecydowanie krótszy. Nie wspominając o zabezpieczeniach.