Wycieraczki samochodowe zmagają się z wieloma trudnościami na przedniej szybie auta. Od niekorzystnych warunków pogodowych jak śnieg, po owady. Co w przypadku, kiedy wycieraczki nie są w stanie pozbyć się zabrudzenia? Czy jest to wyłącznie kwestia ich zużycia, czy za problemem kryje się coś więcej?
Czy to kwestia płynu?
Część płynów do spryskiwaczy wzbogacona jest specjalnymi środkami chemicznymi oraz alkoholem, które ułatwiają pozbywanie się zabrudzeń z szyby. Dzieje się to przez specjalne związki chemiczne ułatwiające m.in. rozpuszczanie owadów. Niekorzystne warunki pojawiają się w sytuacji styczności tych płynów z lakierem. W takiej sytuacji może dojść do trwałego zabrudzenia karoserii auta. Część producentów dodaje specjalne składniki, które w teorii mają usprawnić proces czyszczenia szyby. Niestety za tym rozwiązaniem kryje się dodatkowa wada. Płyny tego typu strasznie szybko wysychają, czego efektem będzie niemiły dźwięk.
Sprawdź stan ogumienia
Wycieraczki potrafią pracować skutecznie nawet bez płynu do spryskiwaczy. Aby tak też się stało, konieczny jest właściwy stan ogumienia, najlepiej nowy. Wycieraczki z zużytymi gumami mogą nie tylko okazać się bezsilne wobec dużego stopnia zabrudzenia. Zaniedbane wycieraczki przyczynią się do porysowania szyby, co w efekcie końcowym doprowadzi do znacznie większych problemów.
Od czego zależy ogumienie wycieraczek?
Nie zmyli Was pierwsza myśl, którą prawdopodobnie będzie – częstotliwość korzystania z wycieraczek. Co w sytuacji, kiedy jednak nie korzystacie z nich za często? Czy wycieraczki też się zużywają? Otóż tak! Powodem jest promieniowanie UV będące zabójcze dla ogumienia. Nie wszystkie, lecz część wycieraczek posiada specjalny wskaźnik sugerujący jak szybko ogumienie może się zużyc w styczności z UV.
W artykule skupiliśmy się na przyczynach zużycia wycieraczek. Jeżeli chcecie je delikatnie wesprzeć, możecie posłużyć się alternatywnymi sposobami czyszczenia szyb m.in. ręcznym mycie za pomocą płynów unikając promieniowanie słonecznego.