Różne mity krążą w okół dodatków do paliw. Jedni specjaliści podkreślają ich przydatność, zwłaszcza zimową porą, druga część natomiast krytykuje je twierdząc, że są zbędne. Gdzie leży prawda?
Dodatek do paliw zimą
Nie od dziś mówi się, że paliwo diselowskie cechuje się niską odpornością na niskie temperatury. Jeżeli temperatura jest większa niż -20 stopni Celsjusza to paliwo może być niezdane do użytkowania. Podobnie jeśli chodzi o temperaturę mętnienia oleju napędowego. Dotychczas rozwiązaniem na tego typu problemy był dodatek do paliw obniżających temperaturę, w której olej napędowy był zdatny do użycia. Niestety w ostatnich latach przydatność tego dodatku do paliwa zaczęła być dyskusyjna. Dlaczego? Na przełomie ostatnich lat na terenie naszego kraju nie doświadczaliśmy mrozów, których temperatura przekraczałaby przyjęte progi dla paliw Diesela. Zdarzały się dni z wyższą temperaturą, jednak były to pojedyncze dni, które ciężko przewidzieć. Musimy mieć na uwadze, że aby zapewnić prawidłowe działanie dodatku do paliwa, należy używać go regularnie oraz z większym wyprzedzeniem. Z racji pojedynczych dni z mrozami, zdatność dodatku do paliwa diesel zimą jest zbyteczna.
Czyszczenie wtryskiwaczy
Pokonując kilkaset tysięcy kilometrów naszym autem i regularnie tankując na różnych stacjach benzynowych, ciężko niekiedy uniknąć sytuacji, kiedy silnik spotka się z zanieczyszczeniem np. pod postacią osadu. Wielu kierowców szuka wtedy szybkiego i taniego rozwiązania problemu jakim są czyszczące dodatki do paliw. Rozwiązanie jest skuteczne, lecz w niewielkim stopniu i przy niewielkim zanieczyszczeniu. Jeżeli natomiast macie do czynienia z większym osadem we wtryskiwaczach, czyszczące dodatki mogą okazać się mało skuteczne. Skuteczniej działają dodatki do paliwa oczyszczające filtry DPF. W tej sytuacji następuje znacznie wydajniejsze oczyszczenie, lecz pozostawiające niewielką ilość osadów w filtrze, co może negatywnie wpływać na jego żywotność.
Czy zatem warto stosować dodatki do paliw?
Dodatki do paliw mogą w mniejszym lub większym stopniu wspomóc systemy czyszczące bądź podnieść temperaturę. Niestety ich skuteczność często nie wiąże się z oczekiwaniami kierowców, którzy często liczą, że zastosowanie dodatki skutecznie wyczyści ich wtryskiwacze bądź filtry DPF (pozostawienie małego osadu). Dodatki do paliw znacznie lepiej sprawdzają się w pojazdach z instalacją gazową poprzez zapobieganiu starzenia się paliwa czy blokowaniem wody mogącej wpływać na powstawanie korozji.