Grzyby, bakterie, rotawirusy – trzy z wielu zagrożeń naszego życia, które czyhają we wnętrzu naszego auta np. klimatyzacji. Co należy zrobić w tej sytuacji? Czy w jakiś sposób możemy pozbyć się tego dziadostwa? Oczywiście, że tak.
Czym jest dezynfekcja auta?
Dezynfekcja polega na zmniejszeniu ilości drobnoustrojów poprzez usunięcie ich z powierzchni. Nie musimy zredukować liczby do zera, żeby czuć się bezpiecznie w pojeździe. Wystarczy zmniejszyć ich liczebność do akceptowalnego dla organizmu. Eksperci szacują, że od 4 do 5 logarytmów określamy bezpieczną przestrzeń. Metody dezynfekcji są zróżnicowane. Zależy od rodzaju powierzchni.
Czym dezynfekować auto?
Dezynfekcję auta powinniśmy rozpocząć od przemycia najczęściej dotykalnych elementów auta: klamki, drążek do zmiany biegów kierownica. W tym celu możecie wykorzystać wodę utlenioną lub płyn dezynfekujący o przynamniej 62% zawartości alkoholu etylowego. Na uwadze powinniście mieć klimatyzację auta, w której kryje się najwięcej drobnoustrojów. Regularne odgrzybianie i nabijanie klimatyzacji w warsztacie pomoże Wam w zachowaniu sterylności i czystości powietrza. Na samym końcu powinniście regularnie prać siedzenia oraz tapicerkę.
Ozonowanie auta
Dogłębne oczyszczanie auta zapewni Wam ozonowanie. Ozonator rozprowadza w aucie gaz unieszkodliwiający zanieczyszczenia pozostawiając w kabinie czysty tlen. Ozonowanie jest bezpiecznym procesem trwającym zwykle do jednej godziny. Eksperci polecają ozonowanie raz do roku.