Jak postępować z przegrzewającym się silnikiem?

Przegrzewający się silnik nie jest czymś rzadko spotykanym. Szczególnie w przypadku gorących dni. Reakcja dla kierowcy powinna być oczywista – błyskawiczne zbicie temperatury silnika. Jak jednak postąpić prawidłowo?

Jak właściwie zareagować?

Jeżeli zauważycie, że wskazówka od temperatury silnika znajduje się na lub w pobliżu czerwonego pola, niezwłocznie zakończcie jazdę i poczyńcie podstawowe czynności, które zapewnią spadek temperatury. Jazda na przegrzanym silniku będzie skutkowała uszkodzeniem głowicy silnika, co uniemożliwi Wam dalszej jazdy. Jedną ze sprawdzonych metod na obniżenie temperatury silnika jest skierowanie ciepła silnika do wnętrza auta. Jak tego dokonać? Sprawdzi się tu nakierowanie ogrzewanie auta oraz nawiewu do wnętrza. W ten sposób całe (lub znaczna większość) ciepła z silnika zostanie przeniesiona do środka auta, co będzie skutkowało obniżeniem temperatury silnika. Niestety nie jest to długotrwałe rozwiązanie. Szczególnie w przypadku, kiedy za oknem panuje upał.

Co jest przyczyną?

Podstawowym krokiem jest zdiagnozowanie przyczyny przegrzania się silnika. Niestety przyczyn może być kilka, a od każdej z nich zależne na ile dojedziemy autem dalej. W przypadku awarii wentylatora chłodnicy możemy prawdopodobnie dojechać do najbliższego warsztatu przy zastosowaniu wcześniej omówionej techniki. W przypadku zablokowanego termostatu lub nieszczelnego układu chłodzenia – może być trudniej.

Przegrzanie silnika może dotknąć każdego z nas, a objawy nie zawsze są widoczne od razu (choć w znacznej większości tak). Jeżeli zauważycie, że temperatura Waszego silnika jest zbyt duża, zalecamy natychmiastowe obniżenie ciepła (stosując omówioną metodę) i udanie się do najbliższego warsztatu. Nie zalecamy ignorowanie problemu, gdyż odwlekanie naprawy może skutkować znacznie poważniejszymi usterkami np. uszkodzeniem głowicy silnika.