Jak zadbać o hamulce samochodowe?

Dobre i sprawne hamulce w aucie to podstawa. Nie warto zwlekać z dbaniem o nie. Zaniedbane hamulce mogą doprowadzić do kłopotów na drodze. Na całe szczęście jest masa rzeczy, prostszych i bardziej skomplikowanych, które mogą wpłynąć na jakość hamulców. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się części z nich.

Co mogę zrobić, aby było lepiej?

Zacznijmy od tarcz hamulcowych. Na rynku mamy dostępnych kilka modeli, a wybór rodzaju wpłynie na efektywność konkretnego atrybutu np. gładkie tarcze wpłynąć pozytywnie na chłodzenie, a nacinane tarcze poprawią efektywność hamowania. Im wyższa skuteczność hamowania, tym odczuwalne jest krótsza żywotność hamulcy. Podobną tendencję możemy zauważyć na kolejnym elemencie jakie są klocki hamulcowe. Wśród nich kluczowe są kwestia jak prędkość hamowania, trwałość czy skuteczność zatrzymania pojazdu. Niestety wybierając konkretny model hamulców np. ceramiczne, możemy zadbać kompleksowo o kilka cech umniejszając pozostałym. Najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem jest wybór klocków optymalnych pod kązdym względem.

Elementy na wszelki wypadek

W poprzednim akapicie wskazaliśmy dwa podstawowe elementy, które możemy dopasowywać pod własne wymagania i zlecić ich wymianę/modyfikację w każdym terminie. Są jednak elementy, do których lepiej nie tykać się palcem, jeżeli okoliczności nie zmuszają nas do tego. Wśród takich elementów możemy wyszczególnić układ ABS czy pompę hamulcową. Nie bagatelizujcie, kiedy otrzymacie powiadomienie (np. z kontrolek) o usterce, któregoś z elementów. Problemy z ABS mogą spowodować bardzo duże utrudnienia na drodze np. wpadnięcie w poślizg podczas na oszronionej drodze, co może skończyć się kolizją drogową.