Skąd woda w oleju silnikowym?

Obecność wody przy oleju silnikowym uchodzi za zjawisko naturalne. Problematyczna kwestia pojawia się w momencie, kiedy wody jest za dużo. Jak i gdzie sprawdzić obecność wody w oleju silnikowym? A co ważniejsze, skąd ona tam jest?

Przyczyny obecności wody

Minimalna ilość wody w oleju silnikowym nie powinna rozpalić u Was czerwonej lampki. Jej obecność spowodowana jest płynem chłodniczym, którego jednym z głównym składników jest woda. Płyn chłodniczy miesza się z olejem tworząc emulsję. Istotną rolę odgrywa eksploatacja auta. Jeżeli przemierzacie autem dłuższe trasy to nie musicie obawiać się o wodę. Powinna odparować ze względu na temperaturę silnika. Gorzej w sytuacji, kiedy przemierzacie autem krótkie dystanse. Silnik nie osiągnie rekomendowanej temperatury, a woda pozostanie na korku wlewu oleju, co może przyczynić się do redukcji właściwości oleju, a nawet powodować korozję.

Jak postępować?

Przyczyn obecności wody w oleju silnikowym może być wiele. Począwszy od złej eksploatacji auta po poważniejsze awarie jak usterki uszczelniki itp. Nie powinniście bagatelizować problemu niezależnie od przyczyny. Rekomendowanym rozwiązaniem jest możlwie najszybsze udanie się do mechanika, który dokona diagnozy i naprawi problem. Brak wykluczenia przyczyny usterki może doprowadzić do zatarcia silnika lub trwałego uszkodzenia tłoku.

Obecność wody w oleju silnikowym nie jest rzadkim zjawiskiem. Niezależnie od jej ilości warto skonsultować obecność wody z mechanikiem, który po diagnozie potwierdzi przyczynę.