Utarło się błędne stwierdzenie, że opony całoroczne mają krótką żywotność. Porównywalną do opon zimowych. Nie pokrywa się to z prawdą, ponieważ opony całoroczne dorównują żywotnością innym oponom. Warunkiem jest prawidłowe korzystanie z nich. O co konkretnie chodzi?
Od czego zależy trwałość opony?
Rodzaj opony jest podstawowym czynnikiem określającym trwałość opony. Opony sportowe szybciej zużyją się niż opony klasy premium. Kolejnymi czynnikami jest masa pojazdu oraz jego pojemność. Pojazdy o większej pojemności i masie będą szybciej zużywały opony. Spowodowane jest to naciskiem na opony oraz prędkością, którą pojazd może wykręcić. Niekorzystny wpływ możemy ograniczyć przy prawidłowym stylu jazdy.
Nie wariuj na drodze!
Niekorzystną sytuację dla opon jest gwałtowne hamowanie. W ten sposób niszczymy bieżnik umieszczony na przedniej osi. To samo dotyczy dynamicznej jazdy podczas, której przyczepność zwiększa tarcie wpływający niekorzystnie na stan bieżnika. Spokojniejszy styl jazdy będzie oszczędniejszy dla opon.
Właściwe ciśnienie w oponach
Powinniście pilnować optymalnego ciśnienia w oponach. Im mniejsze, tym zwiększa się temperatura i opory toczenia ciepłem uszkadzając stan bieżnika. Bezpieczniejszą okolicznością jest nieco większe ciśnienie od optymalnego – nie działa tak destrukcyjnie od zaniżonego. Zachowanie optymalnego ciśnienia zmniejsza dodatkowo ryzyko przecięcia czy przebicia opony.
Regularnie serwisuj opony
Wyżej wymieniliśmy kilka czynników skracających żywotność opony. Możecie zadbać o nie unikając tych sytuacji, zachowując bezpieczny styl jazdy korzystny dla opon. Nie powinniście zapominać o regularnym serwisie opon. Przynajmniej raz na sezon udajcie się do wulkanizatora na ocenę ogumienia. Wizyty uchronią Was przed jazdą na zużytych oponach, co może stworzyć zagrożenie na drodze.