Od czego zależy wysokość OC?

Obawa na Twojej twarzy nie opuszcza Cię, kiedy zbliża się dzień przedłużenia ubezpieczenia? Nie możesz spać w obawia jakie kwoty wyliczą Ci ubezpieczenie? Strach jest niepotrzebny ale warto wiedzieć dlaczego kwoty czasami są kolosalne. Na wysokość kwoty ubezpieczenia składają się dwie kwestia: ocena pojazdu oraz kierowcy

O co chodzi z oceną pojazdu?

Kwestią, którą pod uwagę biorą ubezpieczyciele to pojazd. Pod lupę brany jest aktualny stan pojazdu, przebieg, marka a nawet rocznik. Im auto starsze i ma większy przebieg, tym kwota ubezpieczenia zaczyna rosnąć. Dlaczego? Ubezpieczyciele są słusznie przekonani, że starsze auta z dużymi przebiegami są bardziej awaryjnie od młodszych. Ubezpieczyciel podczas oceny bierze pod uwagę cztery kryteria:
– marka samochodu – wbrew pozorom ubezpieczyciele śledzą rankingi wypadek i analizują ,tora marki najczęściej padają ofiary kolizji. Nie zdziwcie się jeżeli Wasz pojazd zaliczony będzie do kategorii bardziej narażonych na wyższe ubezpieczenia.
– rocznik samochodu – tak jak wspomniałem wcześniej, im starsze auto, tym bardziej w oczach ubezpieczyciela jest ono awaryjne.
– przebieg samochodu – auta z mniejszymi przebiegami są uznawane za mniej awaryjne. Połączenie starszego rocznika z dużym przebiegiem jest zabójcze dla wysokości OC.
– pojemność silnika – podczas wyliczania kwoty nie mogłoby zabraknąć kwestii pojemności silnika. Im większa pojemność, tym pojazd ma większą składkę. Dlaczego? Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że wraz z większa mocą rośną możliwości pojazdu, a co za tym idzie, narażenie na wszelkiego typu wypadki.

O co chodzi z oceną kierowcy?

Nie jest istotny tylko pojazd, ale przede wszystkim kto nim kieruje. Ubezpieczyciele dokładnie śledzą naszą historię podczas wyliczają składki OC. Pod lupę biorą następujące kwestie:
– Prawo jazdy – Na podstawie posiadania prawa jazdy wyliczany jest staż kierowcy. Im dłużej mamy prawo jazdy, tym otrzymujemy więcej zniżek na OC.
– Wiek – Statystyki nie kłamią. Najczęściej kolizje powodują młodzi kierowcy. Dlatego ubezpieczyciele podwyższają składki OC dla młodszych kierowców, którzy w ich mniemaniu, są bardziej narażeni na kolizje ze względu na swoje doświadczenie za kierownicą
– Stan cywilny – Sam zdziwiłem się, że ubezpieczyciel pytał mnie o to podczas pierwszego OC. Ubezpieczyciele wychodzą z założenia, że ustatkowani kierowcy są spokojniejsi na drodze, a więc mogą im spuścić z wysokości OC.
– Miejsce zamieszkania – Im bardziej zaludnione miejsce zamieszkania, tym większa składka. Dlaczego? Większe miasto = większy ruch na drodze, a więc większe narażenie na kolizje.

To tyle jeśli chodzi o czynniki składające się na wysokość OC. Istnieją techniki, które umożliwiają zredukowanie kwot np. bezpieczna jazda (im dłużej jeździmy bez kolizji, tym nie naliczają nam się żadne kary, a wręcz dochodzą zniżki) czy poszukiwanie OC w kilku ubezpieczalniach (zdarzają się cuda, że wśród ubezpieczycieli możemy trafić na prawdziwą okazję, nawet po wypadku).