Jak sprawdzić czy silnik jest w dobrym stanie?

Wstępne oględziny silnika są ważne przy zakupie nowego auta. Oszustów można spotkać na każdym kroku i pewna doza wiedzy (najlepiej i doświadzcenia) jest na wagę naszego portfela, abyśmy nie umoczyli pieniędzy. Zwracają uwagę na istotne aspekty unikniemy problemów w przyszłości.

Silnik, a uruchamianie auta

Silnik powinien bez problemu uruchomić się po włączeniu zapłonu w przeciągu 2-5 sekund. Nie powinny towarzyszyć mu niepokojące dźwięki typu trzaskania. Wydłużony czas rozruchu może świadczyć o zużytym rozruszniku lub wiekowym świecach zapłonowych. Kolejną ważną kwestią jest kontrola kontrolek. Po przekręceniu kluczyka powinny się wszystkie zapalić, po odpaleniu silnika powinny zgasnąć.

Jakość napędu

Zaglądacie pod maskę? Powinniście zrobić to w pierwszej kolejności. Od razu po otwarciu uważnie obejrzyjcie zawartość silnika. Brak jakiejkolwiek osłonki lub części powinien być pierwszym powodem do alarmu. Kolejnym może być stan przewodów i węży. Nie powinny mieć zabrudzeń, uszkodzeń i innych defektów. Nawet najmniejsze ślady mogą symbolizować potencjalne problem. Na to samo zwróćcie uwagę przy akumulatorze. Waszej uwadze nie powinny umknąć mocowania. Łatwo zamaskować nieszczelność, co może obrócić się przeciwko Wam.

W trakcie oględzin pamiętacie o kontroli płynów eksploatacyjnych. Zważcie zarówno na ich stan, wypełnienie oraz szczelność. Oględziny zakończnie oceną stanu paska wieloklinowego i rozrządu.

Po uruchomieniu

Silnik chodzi? Zwróćcie uwagę w jaki sposób. Jeśli silnik nie wydaje stukotów, brzęczeń, grzechotania, to możecie być spokojniejsi. Nim odetchniecie z pełną ulgą to koniecznie w ręce weźcie deskę rozdzielczą, kierownicę, nawet nadwozie. Drgania powinny wzbudzić Waszą ostrożność.