Licznik jest podstawową funkcją każdego pojazdu określający ilość przebytych kilometrów. Pełni nie tylko formę ciekawostki, ale i wyznacznika, od którego określany jest moment wymiany oleju, rozrządu itp. Licznik rodzi kilka podstawowych pytań m.in. czy możemy go wymienić i jeśli tak, to kiedy?
Wymiana licznika w samochodzie
Licznik można wymienić w samochodzie. Nie można tylko zrobić tego „od tak”. Jego wymiana jest uregulowana prawnie, a nowy licznik musi zostać zalegalizowany. Przepisy prawne zabraniają wymianę licznika w sytuacji, kiedy nie jest to konieczne np. przepaliła się w nim żarówka, chcemy poprawić jego wartości wizualne. Licznik w samochodzie może zostać wymieniony wyłącznie w sytuacji koniecznej jak np. jego awaria uniemożliwiająca właściwy pomiar parametrów.
Legalizacja licznika
Wymiana licznika jest prostą kwestią, z którą poradzić może sobie większość z Was. Pamiętajcie, że po jego wymianie macie 14 dni na przeprowadzenie diagnostyki w stacji kontroli pojazdów, gdzie zostanie poddany szeregowi czynności legalizujących go m.in. wprowadzenie danych CEP czy wydanie zaświadczenia. Przed udaniem się na stację musicie przygotować oświadczenie o wymianie licznika kilometrów dostępnego na stronie internetowej PISKP (Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów).