Ile oleju zużywa silnik?

Wielokrotnie przy wymianach oleju spotkaliście się z informacją, że sugerowana wymiana zalecana jest od konkretnego pułapu nabitych kilometrów na liczników. Ile w tym prawdy? Czy faktycznie nasz pojazd potrzebuje tyle czasu, aby zużyć cały olej?

Rekomendowane normy

W instrukcjach, jak i producenci, podkreślają, że spalanie od pół litra do litra na 1tyś km jest za dużo. Takie spalanie możemy zaliczyć do normy jeżeli silnik pracuje na warunkach odbiegających od normy. Do rekomendowanych warunków zaliczamy m.in. unikanie pracy niskich/wysokich obrotach, pokonywanie trasy na nie wychłodzonym silniku czy brak przejeżdżania wyłącznie krótkich tras.

Kiedy uznać za usterkę?

Spalanie oleju uzależnione jest od warunków eksploatacji, co podkreślił poprzedni akapit. Jeżeli będziecie zazwyczaj pokonywać długie odcinki na autostradzie utrzymując dużą prędkość to nikogo nie zaskoczy spalanie nawet kilku litrów. Gorzej w sytuacji, kiedy eksploatujecie auto do standardowego przemieszczania się, a pojazd chłonie duże ilości oleju. Dla części modeli może być to normą ale w większości przypadku mowa o usterce technicznej. Po strony kierowcy możemy zweryfikować jedynie czy nie dochodzi do nieszczelności oleju.