Kiedy wymienić opony na zimowe, a kiedy na letnie?

Wymiana opon jest tematem dręczącym większość kierowców. Kiedy jest odpowiedni czas na wymianę opon na letnie lub zimowe? W tym artykule postaramy się rozwikłać tą zagadkę.

Wymiana opon na letnie

Pech chciał, że klimat w naszym kraju nie jest stabilny, co znacznie utrudnia wyznaczenie konkretnych ramach czasowym na wymianę opon. Docelowo przyjmuje się, że wymiana opon na letnie powinna nastąpić w momencie, kiedy temperatura sięgnie lub przekroczy 7°C. Nie zalecamy jednak zmianę ogumienia w pośpiechu, jak tylko skala na termometrze osiągnie ten próg. Lepiej poczekać kilka dni, aż pogoda się ustabilizuje. Pamiętajmy, że pogoda w Polsce lubi płatać figle.

Wymiana opon na zimowe

Kwestia wymiany opon na zimowe jest zbliżona do poprzedniego tematu i łatwiejsza do omówienia. Analogicznie po zimowe opony powinniśmy sięgać, kiedy temperatura spadnie poniżej 7°C. Tu nie zalecamy czekania kilka dni, aż temperatura się ustabilizuje. Spadki temperatur są szybsze oraz bardziej stabilne, dlatego nie ma co czekać, a już w pierwszych dniach umawiać się do wulkanizatora na wymianę opon.

Czy wymiana opon ma sens?

Pewnie nie jednemu kierowcy w głowie narodziło się pytanie „Czy wymiana opon jest konieczna?”. Otóż tak. Letnie opony są przystosowane do pracy w temperaturze powyżej 7°C, podobnie jak zimowe do pracy przy niskich temperaturach. Stosowanie niewskazanego rodzaju opon do temperatury powoduje, że tracą one pierwotne właściwości przez co osiągają znacznie gorsze osiągi np. opony letnie twardnieją przy temperaturze poniżej 7°C. Kolejną dość istotną kwestią jest bieżnik, który znacząco różni się w oponach letnich i zimowych np. opony zimowe posiadają głębsze rowki, które lepiej odprowadzają śnieg umożliwiając utrzymanie lepszej przyczepności na drodze.

Mamy nadzieję, że artykuł rozwiał Wasze wątpliwości jeśli chodzi o konieczność wymiany opon oraz jak najlepiej to zrobić. W kolejnym artykule skupimy się na zgłębieniu tematu opon całorocznych.