Jak dbać o silnik wysokoprężny podczas zimy?

Zima to długi czas wyzwań dla kierowców i ich aut. Wyzwania, które dla jednych nie będą stanowiły najmniejszego problemu, dla drugich zaś mogą wiązać się ze sporymi kosztami. Jak zatem przejść zimę bez szwanku z silnikiem wysokoprężnym? Pomoże Wam w tym kilka rad od naszych specjalistów.

Czy powinienem martwić się o paliwo?

Paliwo w okresie zimowym przechodzi prawdziwe wyzwanie. Musimy postarać się, aby nie doprowadzić do powstania kryształków lodu w baku lub zmętnienia. W przeciwnym wypadku czekają nas spore problemy. Co powoduje, że lód może pojawić się w baku?

  • – Zamarzające węglowodory parafinowe – Węglowodory znajdujące się w oleju napędowym mogą zamienić się w kryształki lodu przy niskich temperaturach.
  • – Niepełny bak oleju – Unikajcie jeżdżenia na niepełnym baku oleju. Powietrze znajdujące się w wolnej przestrzeni, może się skroplić, co spowoduje osadzenie się na ścianie kropel wody. Przy niskiej temperaturze krople zamieniają się w kryształki lodu, utrudniające rozruch pojazdu.

Na całe szczęście nie trudno, aby uniknąć wyżej opisanych sytuacji. Podstawowym rozwiązaniem jest tankowanie auta do pełna. Drugim, równie skutecznym sposobem, jest stosowanie zimowego oleju napędowego, które posiada wszystkie składniki wspomagające wytrzymałość paliwa przy niskich temperaturach.

Co powinienem wiedzieć o wtryskiwaczach?

Wtryskiwacze są jednym z najważniejszych elementów silników wysokoprężnych. Przy okazji są one niezwykle podatne na temperatury. Pamiętajcie, że zaniedbane wtryskiwacze mogą zmniejszyć moc Waszego pojazdu, zwiększyć zużycie paliwa oraz przyczynić się do nierównej pracy silnika. Koniecznie skorzystajcie z dodatków do Disela przed nadejściem zimy, które oczyszczą wtryskiwacze ze wszelkiego osadu i zanieczyszczenia.

Czy warto zajrzeć do świec?

Świece są drugim istotnym elementem, który należy dokładnie sprawdzić przed nadejściem zimy, zwłaszcza w sytuacji, jeśli nie sprawdzaliście regularnie stanu wtryskiwaczy. Zaniedbane świece spowodują problem z rozruchem Waszego auta. Koniecznie sprawdźcie ich stan przed nadejściem zimy! Poświęćcie jednak nieco więcej czasu, aby przeprowadzić dokładniejszy przegląd świec. Pobieżnie przeprowadzona kontrola świec może przyczynić się do większej szkody, niż pomocy.

Nie sposób uniknąć problemów z autem w okresie zimowym. Warto przygotować się i zadbać o swój silnik wysokoprężny, aby bez większej trudności przejść zimę ze spokojną głową. Problematyczną kwestią może być skraplanie się wody w zbiorniku paliwa. Nie bójcie się korzystać z dodatków do paliwa w silnikach wysokoprężnych. Ich właściwości zabezpieczą Wasze paliwo przed mętnieniem i skraplaniem się.