Ładowanie akumulatora prostownikiem

Akumulator pełni ważną funkcję w pojeździe. Przekazuje energię elektryczną, bez której Wasze autko nie ruszy. Akumulator nie wymaga ciągłego ładowania. Ładuje się automatycznie w trakcie jeżdżenie. Jednak… do prawidłowego i bezpiecznego korzystania nie powinniście unikać ładowania prostownikiem.

Co to jest prostownik do akumulatora?

Prostownik jest urządzeniem do zmiany napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku. Po odfiltrowaniu zmienia napięcie na stałe. Urządzenie wykorzystywane jest w energetyce, głównie przy zasilaniu maszyn i urządzeń. W motoryzacji najczęściej wykorzystuje się go do ładowania akumulatorów samochodów/motorów.

Jak podłączyć prostownik do akumulatora?

Pierwszym krokiem jest odłączenie akumulator. Nie musicie go wykręcać na zewnątrz, wystarczy odłączyć okablowanie, żeby nie doprowadzić do zwarcia w trakcie ładowania. Następnie musicie podłączyć okablowanie do prostownika, a końcówki kabli do odpowiednich podajników w akumulatorze. Nie zapomnijcie o właściwej kolejności podłączania zacisków do akumulatora. Najpierw podłączcie zaciski oznaczone jako dodatnie, potem ujemne. Na samym końcu dostrójcie prostownik.

Ile trwa ładowanie akumulatora prostownikiem?

Pełne ładowanie akumulatora mieści się w przedziale od 10 do 12 godzin. Proces może potrwać dłużej, jeżeli zewnętrzne warunki będą nieodpowiednie. Opcjonalnym wyjściem jest awaryjne ładowanie akumulatora – urządzenie nie będzie w pełni naładowane, ale na tyle, że odpalicie auto – tu wystarczy przedział od 20 do 30 minut.