Jak bezpiecznie wozić dziecko w aucie?

Podróżowanie z dziećmi w aucie jest częstym nawykiem, który stał się już normą. Konieczne jest zadbanie o prawidłowe bezpieczeństwo naszych pociech, w większym stopniu niż dorosłych pasażerów. Jakie praktyki są wymagane, a jakie warto dodać?

Fotelik dziecięcy to podstawa!

Choć fotelik dziecięcy brzmi śmiesznie, jest on konieczny dla bezpiecznej jazdy. Nie ma granicy przybliżonego wieku. Foteliki dobiera się na podstawie wzrostu i wagi najmniejszego np. polskie prawo nakazuje fotelika dziecięcego dla dzieci poniżej 150cm wzrostu. Fotelik dziecięcy należy umieścić na tylnym siedzeniu uznawane za bezpieczniejsze. Pamiętajcie o prawidłowym montażu fotelika i dopasowaniu pasów pasażera – należy dostosować ich ucisk.

Nie woź rzeczy na tylnym siedzeniu

Może to wydawać się głupie, ale skuteczne. Wszystkie rzeczy woźcie w bagażniku. Przy jakiejkolwiek kolizji, nawet gwałtowniejszym hamowaniu, rzeczy mogą latać po aucie. O krok, aby zagrozić zdrowiu dziecka. I tu pojawia się istota prawidłowego zapięcia dziecka przed jazdą. Jeżeli zrobicie to prawidłowo, dziecku nic nie grozi przy ryzykownych sytuacjach. Źle dostosowany ucisk pasów może spowodować, że dziecko wyleci z fotelika uderzając głową w przednią szybę.

Zwróć uwagę na atesty

Dopasowanie fotelika do dziecka i auta to jedno, ale drugie, równie istotne, jest spełnianie norm producenckich przez zakupiony sprzęt. Wybierajcie foteliki weryfikowane przez organizację ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) weryfikującą siedziska pod kątem dyrektyw UN 44 i 129. Możemy wyczytać, że organizacja sprawdza siedziska dla najmłodszych w oparciu o zróżnicowane sytuacje awaryjne np. wypadki przy osiągnięciu konkretnej prędkości.