Zielone tablice rejestracyjne

Każdy pojazd dopuszczony do ruchu posiada indywidualne tablice rejestracyjne pozwalającego do zidentyfikować. Tradycyjnym modelem są czarnobiałe, obowiązuje jeszcze kilka innych rodzajów. Jednym z nich są zielone tablice. Spotkaliście je na drodze i nie wiecie, co one oznaczaj? Dziś omówimy ten temat.

Co oznaczają zielone tablice rejestracyjne?

Tablice rejestracyjne z zielonym tłem i czarnymi napisami są przeznaczone dla pojazdów z zasileniem elektrycznym. Tablice nie tylko wyróżniają sposó zasilania, ale przede wszystkim brak emisji szkodliwych spalin. Tablice zostały wprowadzone w życie wraz z początkiem 2020 roku.

Na drodze można spotkać jeszcze jeden rodzaj zielonych tablic rejestracyjnych. Są to rejestracje profesjonalne z białym tłem i zielonymi znakami. Są one wydawane pojazdom do jazdy próbnej. Tablice, po której od 2019 roku sięgają sprzedawcy aut, które mogą je przekładać między oferowanymi pojazdami.

Czy zielone tablice mają unikalne przywileje?

Tablice dla pojazdów z napędem elektrycznym uprawniają kierowców do swobodnego wjazdu do centrum miast czy stref czystego ruchu z racji nie tworzenia szkodliwych spalin. Natomiast drugi rodzaj tablic, profesjonalne, nie wymagają od dealerów rejestrowania każdego pojazdu przeznaczonego do jazdy próbnej – są upoważnieni do przekładania rejestracji pomiędzy posiadanymi przez nich aut.