Czy wiek nowych opon ma znaczenie? Jeśli tak to jakie?

Decydując się na kupno nowych opon bardzo często nie zwracamy uwagi na rok ich produkcji. Sam zapisek „nowe” wystarczy nam, aby być zdecydowanym na zakup. Oczywiście mając na uwadze wybór dobrej firmy oraz odpowiedniej ceny. Czy jednak powinniśmy zwracać szczególną uwagę na wiek opon? Jeśli tak, dlaczego?

Właściwości opon wraz ze starzeniem się

Opony nie są nieśmiertelne. Każda opona wykonana jest z gumy, która wraz z wiekiem traci pierwotne właściwości charakteryzującymi się z początku. Wraz z przybywającymi latami opony tracą pierwotną elastyczność na rzecz sztywności. Pogorszenia również tykają się bieżnika, który zaczyna się ścierać. Odczuwalny również jest gorszy komfort jazdy, gdyż wiekowa opona posiada znacznie gorszą przyczepność niż pierwotnie.

Czy opony tracą właściwości równomierne?

Poprzedni akapit udowodnił, że wiek opon ma znaczenie. Im starsza opona, tym gorszej jest jakości, co zauważalne jest na różnych płaszczyznach. Jednak niech nie zmyli Was z pozoru mylne przypuszczenie. Zależnie od rodzaju opony, jej wiek może rożnie odbijać się na stanie ogumienia. Jedne opony 3-letnie mogą być w znacznie gorszym stanie niż 7-letnie, i na odwrót. Powodem może być nie tylko klasa opony (premium lub zwykłe tańsze), ale przede wszystkim czynniki, z którymi opona ma styczność. Ogumienie opon nie znosi kontaktu ze wszelkimi olejami, które mogą być wsiąknięte w asfalt, ale też promieniowanie UV (słoneczne), którego nie unikniemy. Jednak są to tylko i wyłącznie czynniki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na oponę podczas jej eksploatacji. Przed zakupem opony z reguły przetrzymywane są w magazynach zapewniających właściwe warunki, które utrzymają opony w doskonałej formie. Stan ogumienia może być w perfekcyjnej formie nawet jeśli opona przeleży na magazynie około 3 lat.

Martwić się wiekiem czy nie?

Wiek opony ma ogromne znaczenie określające stan i jakość ogumienia. Jednak nie powinniście przejmować się kupnem opon do 3 lat w stanie nowym. Tak jak wspomnieliśmy w poprzednim akapicie, opony w magazynach są przetrzymywane w odpowiednich warunkach. Stan 3-letniej nowej opony z magazynu nie powinien odbiegać od świeżo wyprodukowanej opony.