Wbrew pozorom dymienie, a raczej kolor wypuszczanego dymu, pozwala oszacować czy z naszym silnikiem jest wszystko w porządku. W dalszej części artykułu przybliżamy najczęstsze przyczyny dymienia silników Diesel.
Jeśli czarny to dobrze?
Czarny uchodzi za podstawowy kolor dymienia u Diesela. Jednak stan tej rzeczy miał miejsce w modelach z lat 90, jak i nieco nowszych modelach. Powodem powstawania czarnego dymu jest zbyt duża ilość sadzy. Dla dawniejszych modeli Diesela był to naturalny stan rzeczy, ponieważ pojazdy nie posiadały filtru cząsteczek stałych. Zjawisko przez specjalistów było określane mianem „naturalne”.
Sytuacja jednak komplikuje się, jeśli z nowych modeli Diesela wydobywa się czarny dym. Przyjmując, że każdy współczesny pojazd Diesela powinien posiadać filtr cząsteczek stałych, takowy kolor dymienia powinien być rzadko spotykany. Jeżeli zetkniecie się z nim, prawdopodobnie macie do czynienia z problemami typu:
- – Problem z wtryskiwaczami
- – Problem z układem oczyszczania spalin
Jak to jest z niebieskim?
Przechodzimy do następnych kolorów, których występowania oznacza, że coś z silnikiem jest nie tak. Niebieski rodzaj dymienia oznacza, że w komorach spalania znajduje się olej silnikowy. Źródła problemu możemy doszukiwać się zależnie od momentu dymienia:
- – Niebieskie dymienie od razu po odpaleniu pojazdu – Prawdopodobnie problem z głowicą silnika
- – Niebieskie dymienie podczas dodawania gazu – Problem z turbosprężarką bądź pierścieniami tłokowymi
Biały dym? Powinienem się bać?
Jeden z najbardziej mylnym rodzajów dymienia. Dlaczego? Otóż są dwie główne przyczyny dymienia z takim ubarwieniem, a na pierwszy rzut oka ciężkie do zweryfikowania. Wyszczególnić możemy Ubytek płynu chłodniczego spowodowany usterką uszczelki pod głowicą Usterka modułu EGR Powyżej wymieniliśmy i krótko omówiliśmy trzy podstawowe ubarwienia dymienia, które mogą oznaczać, że w Waszym Dieselu dzieje się coś niedobrego. Jeżeli zauważycie występowanie problemu, zalecamy natychmiastowe udanie się z pojazdem do najbliższego serwisu. Spaliny są bezbarwne, a więc każda ich forma ubarwienia może sygnalizować, że zaczyna dziać się coś niedobrego. Nie warto zwlekać!