Gdzie i dlaczego silniki wysokoprężne są zakazane?

Mimo dużej popularności silników wysokoprężnych, ich sprzedaż spada z roku na rok. Sytuacja wydaje się o tyle gorsza, że część krajów wprowadziła zakaz dla Dieseli. Przyjrzyjmy się bliżej danej kwestii.

Dlaczego spada zainteresowanie Dieselami?

Wyszczególnić możemy dwa powody, które wpływają na spadek zainteresowania silnikami wysokoprężnymi:

  • – Pierwszy z nich dotyczy spalania. Nowoczesne silniki benzynowe korzystaj z bardziej wydajnych technologii, które zapewniają mniejsze spalanie od silników Dieselami. Sytuacja wysokoprężnych silników jest o tyle gorsza, że modniejsze robią się silnikami z innymi źródłami napędu np. elektryczne lub hybrydowe.
  • – Kolejnym czynnikiem wpływającym na spadek popularności Diesela jest emisja tlenków azotu, które nie są bezpieczne dla naszego zdrowia.

Dlaczego zakazuje się sprzedaży silników wysokoprężnych?

Europejskie kraje mają na celowniku poprawę komfortu życia. Jedną z metod walk jest ograniczanie toksycznych związków znajdujących się w powietrzu. To właśnie dlatego, część krai np. jako pierwsze Holandia czy Norwegia, wprowadziły zakaz sprzedaż silników spalinowych, w tym samochodów z silnikami diesel. Część krajów jak np. Olso czy Amsterdam nie zakazały sprzedaż Diesel na ich terenie, ale zabroniona jest przemieszczanie się tego typu pojazdami po centrum. Złamanie zakazu może wiązać się z nałożeniem bardzo wysokiego mandatu.

Walka z silnikami spalinowymi rośnie z roku na rok. W kolejce do wprowadzenia zakazu w sprzedaży pojazdów z silnikami spalinowymi ustawiły się już m.in. Francja i Wielka Brytania (planowane wprowadzenie zakazu w 2040 roku). Londyn jest kolejnym krajem, na terenie którego już teraz panują surowe zasady zabraniające wjazd pojazdem z silnikiem spalinowym do miasta.

Jakie jest stanowisko Polski?

Popularność zakazów wobec silników Diesela rośnie, a wprowadzaniem ich interesuje się coraz większa ilość krajów. Przeciwnie wygląda stanowisko Polski. Sympatycy silników Diesela mogą odetchnąć z ulgą. Na chwilę obecną nie ma planów na wprowadzenie zakazów sprzedaży lub korzystania z pojazdów z silnikami spalinowymi i wysokoprężynowymi na terenie naszego kraju.