Jak eksploatować auto zimą?

Zima zmorą kierowców na drogach. Zamarznięte szyby, oblodzone drogi, zimno w aucie, problemy z odpaleniem. Kilka z wielu problemów dotykających kierowców o tej porze roku. Jak żyć zapytanie? Jak sobie radzić? A właśnie tak…

Problem z odpaleniem auto zimą

Chcecie uniknąć problemów z odpaleniem auta? Jest kilka trików, o których powinniście pamiętać niezależnie od pojemności silnika czy rodzaju oleju, mianowicie:

– Nie bawcie się w rajdowców. Nie gazujcie auta podczas próby jego odpalania. Silnik powinien rozgrzać się we własnym tempie, aby wskoczył na odpowiednie obroty. To samo tyczy się z zostawianiem włączonego auta, żeby rozgrzać silnik. Dodatkowe minuty w niczym Wam nie pomogą. Auto będzie gotowe po kilkudziesięciu sekundach od rozruchu.
– Unikajcie ostrego ruszania. Taka jazda może zaszkodzić waszym amortyzatorom, ponieważ niska temperatura może zaszkodzić skrzyni biegów.

Śliska droga, jak jechać?

Nie ma mocnych aut na oblodzone drogi. Każde auto jest podatne na oblodzenie. Czy to z napędem na przód, czy tylni. Wystarczy lekki podmuch, żebyście stracili panowanie nad autem. Co wtedy? Ratunkiem dla Was może być wciśnięcie sprzęgała i naprowadzanie prawidłowego toru jazdy kierownicą. Z reguły poleca się obrót kierownicą w kierunku jazdy utraconej czyt. jeżeli tracicie kierunek w lewo, w tę stroną powinniście obracać kierownice – nie przeciwnym. Dodatkowym zabezpieczeniem będą dobre opony zimowe. Nie uchronią was przed poślizgiem, ale mogą zredukować niebezpieczeństwo.

Prawidłowe odśnieżanie auta

Najlepszą metodą na odśnieżona auta jest parkowanie w ciepłych, zadaszonych miejscach. W teorii brzmi to fajnie, w praktyce nie każdy dysponuje ogrzewanym garażem. Co wtedy? Odśnieżając auta unikajcie skrobaczek. łatwo mogą porysować karoserię. Lepiej sprawdzają się szczotki z miękkim włosiem, z łatwością usuwające śnieg z auta. Do usuwania oblodzeń stosujcie płynne odmrażacze dostępne na stacjach benzynowych.

Zabezpieczcie się w dodatkowe środki dl drzwi i kluczyków. Po odmrożeniu warto wyposażyć się w oleje zabezpieczające zamki przed zamrażaniem.