Jaki wybrać rodzaj silnika do jazdy po mieście?

Zapewne niejednokrotnie stawaliście przed trudną decyzją jaką jest podjęcie decyzji, który z silników (Diesel czy Benzyna) wybrać do jazdy po mieście. Postaramy się przybliżyć Wam temat.

Jak wygląda jazda po mieście?

Nim zdecydujecie się na którykolwiek rodzaj silnika, warto na chwilę przemyśleć jak właściwie wygląda jazda autem po mieście i jaki ma wpływ na silnik. Niestety jazda po mieście jest bardzo niekorzystna dla pojazdów samochodowych. Dziej się to za sprawą przemierzania krótkiego dystansu, częstego stawania w korkach, regularnej zmiany biegów oraz poruszanie się z ograniczoną (niepełną) prędkością. te wszystkie czynniki znacznie skracają żywotność silnika oraz wszystkich podzespołów a aucie. Dzieje się to za sprawą nie wykorzystania w pełni energii, nadwyrężania pracy silnika i podzespołów, niepełnego obiegu powietrza będąca niezbędnym elementem do chłodzenia silnika itp.

Czy silniki Diesel to dobry wybór?

Silniki wysokoprężne w ostatnich latach przesyły diametralne zmiany. Jeszcze kilka lat temu specjaliści wytykali palcami ich negatywny wpływ na środowisko. Najnowsze silniki Diesela posiadają specjalne filtry (o czym pisaliśmy chociażby w tym artykule), które czynią silniki znacznie przyjaźniejsze dla środowiska. Wspomnieć jednak musimy, że sa to silniki cechujące się długim czasem nagrzewania, mniejszym spalaniem w przeciwieństwie do silników benzynowych oraz większą wytrzymałością. Niestety długi czas nagrzewania silników wysokoprężnych sprawia, że nie powinniśmy ograniczać pojazdów wyłącznie do poruszania się po mieście. Chłodny silnik może wręcz drastycznie skracać jego żywotność. Silniki Diesela potrzebują znacznie więcej czasu do osiągnięcia właściwej temperatury. Zwłaszcza porą zimową. Dlatego zaleca się, aby z pojazdów z silnikami Diesela korzystać głównie na długie trasy.

Czy zatem benzyna?

Stety lub nie, ale odpowiedź brzmi – tak. Silniki benzynowe cechują się większym spalaniem od silników Diesela, ale ich kultura pracy oraz szybkie osiąganie temperatury sprawia, że jest to najlepszy silnik do jazdy po mieście. Silniki benzynowe są w stanie osiągnąć właściwą temperaturę już po przejechaniu kilku pierwszych kilometrów, nawet porą zimową! Dodatkowo silniki benzynowe cechują się znacznie prostszą budową w przeciwieństwie do silników wysokoprężnych, co pociąga za sobą mniejszy pobór energii potrzebny do rozruchu. Nic tylko benzyna do miasta!