Nagrzewanie auta latem

Żar za oknem, piekło w aucie – takie odczucia podzieli każdy z Was wsiadając do auta wystawionego na słońce w upalne dni. Do ile stopni nagrzewa się wnętrze auta? I co temu towarzyszy?

Temperatura w środku auta latem

Naukowcy oszalowali, że średnia temperatura we wnętrzu pojazdu jest o 10 stopni wyższa niż na zewnątrz. Dla przykładu – na zewnątrz 35 stopni, w środku 45. Na wysokość temperatur, oraz czas nagrzewania, ma również kolor pojazdu. Jaśniejsza karoseria będzie wolniej nagrzewała pojazd, tymczasem czarna 4-krotnie szybciej sięgając nawet temperatury 65 stopni Celsjusza! Dla uwagi poszczególne elementy karoserii mogą przybierać różne temperatury, na co i tu wpływ na kolor np. czarna kierownica nagrzeje się do 70 stopni, a fotele do 51.

Jak obniżyć temperaturę w środku auta?

Klimatyzacja byłaby zbyt banalnym sposobem. O nią warto zadbać o aucie i regularnie poddawać serwisom, aby była nie tyle wydajna, co emitowała zdrowie i czyste powietrza. W przeciwnym razie możecie nabawić się np. chorób układu oddechowe. Jest kilka prostych metod, którymi obniżycie temperatury w środku auta np. przewietrzenia auta przez prowadzeniem go, jak i jazda przez pierwsze kilka minut z otwartymi oknami, żeby wychłodzić wnętrze. Jeżeli nie macie możliwości parkowania w garażu lub podziemnym parkingu, co jest najskuteczniejsze, powinniście auto zawsze stawiać w zacienionym miejscu.