Pielęgnowanie auta latem

Nasze auto wymaga opieki przez cały rok. Lato jest na tyle słonecznym i ciepłym okresem, że możemy lepiej o nie zadbać. Zimą zbyt często występuje kiepska pogoda, podobnie jesienią, aby wizyty na myjni były dla nas opłacalne. Jeśli wcześniejsze pory roku Wam nie sprzyjały, latem możecie nadgonić to i owo.

Zadbaj o woskowanie po myciu

Pojazd latem narażony jest na dwa czynniki: szkodliwe promienie słoneczne matowiejące kolor oraz zwierzęta uszkadzające lakier. Na oba czynniki możemy coś poradzić, a jest nim woskowanie zabezpieczające lakier i karoserię. Nim zabierzecie się za woskowanie, powinniście w pierwszej kolejności odwiedzić myjnię samochodową i bardzo dokładnie oczyścić całą powierzchnię. Dopiero na wyczyszczoną i suchą powierzchnię należy położyć warstwę wosku.

Jak dodatkowo zabezpieczyć auto przed szkodliwościami?

Niezawodnym sposobem jest parkowanie w zadaszonych miejscach np. garaż. Nie każdy ma taką możliwość, szczególnie osoby mieszające w miastach. Co zrobić? Jednym z rozwiązań, całkiem skutecznych, jest kupienie pokrowca na auto. Materiałowa osłona zabezpieczy auto przed promieniami słońca czy odchodami ptactwa uszkadzającego lakier przy zdejmowaniu. Pokrowiec nieco zabezpieczy pojazd przed warunkami atmosferycznymi z wyjątkiem porywistych wiatrów czy obfitych deszczów.

Co zrobić z uszkodzeniami?

Każde uszkodzenie lakieru będzie wymagało interwencji lakiernika. Jeżeli zabrudzenia będą drobne, możecie spróbować usunąć je ręcznie odpowiednio natłuszczając powierzchnię i przygotowując ją. Jeżeli warunki atmosferyczne uszkodziły silnik lub jakąś partycję, konieczna będzie naprawa silnika w pobliskich warsztacie u mechanika.